Zobacz więcej

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Ogród Biblijny
Adam i Ewa w Raju
Wirydarz
Kwadrat wewnątrz kolegium
Plac kościelny
Widok ogólny
Ogród Biblijny
Adam i Ewa
Plac kościelny
Widok na wejście do kolegium i bazyliki
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny

Licznik

Od 01.04.2017
620083
Dzisiaj
Wczoraj
Ostatni miesiąc
1312
1454
59616
Twoje IP: 54.81.195.140
20-07-2018 19:51

Maksymy św. Ignacego


Na dzień: 20 Lipca

Cytat: „Kto dla Boga wszystkiego opuścić nie chce; niech wszystko przynajmniej ku niemu odnosi, za wszystko dziękuje; na pozór to wiele, a w istocie mniej, niż ono jedno, o którem Chrystus powiedział, że jest niezbędne.”
Komentarz: Jakkolwiek trudno 1, nie jest jednak niemożebnem przy bogactwach niebo sobie otworzyć. Są one przeszkodą, nie zagubą zbawienia; złemi nie są, chyba że je takiemi uczyni używanie lub przywiązanie. Mają i bogactwa swoją dobrą stronę. Któżby biednego wsparł, któżby świątynie i ołtarze wznosił; gdyby ubogimi byli wszyscy? Gdyby nie było bogatych, nie żyliby ubodzy; bo znikąd nie mieliby pomocy, niktby ich nie wspierał. Nie wszystkich do tego samego doskonałości stopnia powołał Bóg. Kto chce być najlepszym, niech się stara, aby w tym stopniu, na którym go Bóg umieścił, był dobrym; bo nie zaraz zły, kto nie najlepszy. Nie tak na bogactwa patrzeć należy, jak na serce. Często mniej jest wart bogacz przy klejnotach i złocie, niż ubogi przy swym pługu; i o tyle bogacz większej godzien jest pogardy, o ile lichszem jest to, w czem się do szaleństwa rozmiłował.


Cytaty i  komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715)  z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.
Początek strony

* * *