Zobacz więcej

Licznik

Od 01.04.2017
218873
Dzisiaj
Wczoraj
Ostatni miesiąc
141
1023
42127
Twoje IP: 54.81.45.122
18-10-2017 09:34

OnLine

Odwiedza nas 17 gości oraz 0 użytkowników.

Maksymy św. Ignacego


Na dzień: 18 Października

Cytat: „Czarownikiem jest miłość własna; oczy naszej duszy cząsto oczarowuje, abyśmy uważali za niemożliwe, co we właściwem świetle przedstawione, nie tylko jest możliwe, ale i konieczne.”
Komentarz: Źle będzie leczył lekarz, jeśli za zdaniem chorego pójdzie; gorzej jeśli za jego pożądaniem. Niechaj boli, byleby pomogło, nie potrzeba żałować ani żelaza, ani ognia; niechaj jęczy, niechaj się rzuca chory, byle zadawane mu rany do zdrowia prowadziły. Poczciwa to katownia, co ból chwilowy zdrowiem, jako nieoszacowanym skarbem nagradza. Nie ma gorszej łaskawości nad pobłażanie choremu, dla jego zguby, to jest, nad odejmowanie mu środka wyzdrowienia. Wielką niemocą jest miłość własna, rzadko na sobie samej się ogranicza, często bywa innych wad rodzicielką i kierowniczką; gdy jej schlebiamy, wiele nieszczęść sobie gotujemy, i dopóty się od nich nie uwolnimy, dopóki miłości własnej w sobie nie umorzymy. Co ona uważa do zniesienia za niemożliwe, to wprawa pokazuje, że jest znośne, nawyknienie że możliwe, łaska że nawet przyjemne. Tych przeto doradzców nad nią przenosić należy.


Cytaty i  komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715)  z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.
Początek strony

Boot template designed by starawies.net