Zobacz więcej

Licznik

Od 01.04.2017
097244
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
373
376
1853

Twoje IP: 54.81.56.254
20-07-2017 14:28

OnLine

Odwiedza nas 50 gości oraz 0 użytkowników.

Maksymy św. Ignacego


Na dzień: 20 Lipca

Cytat: „Kto dla Boga wszystkiego opuścić nie chce; niech wszystko przynajmniej ku niemu odnosi, za wszystko dziękuje; na pozór to wiele, a w istocie mniej, niż ono jedno, o którem Chrystus powiedział, że jest niezbędne.”
Komentarz: Jakkolwiek trudno 1, nie jest jednak niemożebnem przy bogactwach niebo sobie otworzyć. Są one przeszkodą, nie zagubą zbawienia; złemi nie są, chyba że je takiemi uczyni używanie lub przywiązanie. Mają i bogactwa swoją dobrą stronę. Któżby biednego wsparł, któżby świątynie i ołtarze wznosił; gdyby ubogimi byli wszyscy? Gdyby nie było bogatych, nie żyliby ubodzy; bo znikąd nie mieliby pomocy, niktby ich nie wspierał. Nie wszystkich do tego samego doskonałości stopnia powołał Bóg. Kto chce być najlepszym, niech się stara, aby w tym stopniu, na którym go Bóg umieścił, był dobrym; bo nie zaraz zły, kto nie najlepszy. Nie tak na bogactwa patrzeć należy, jak na serce. Często mniej jest wart bogacz przy klejnotach i złocie, niż ubogi przy swym pługu; i o tyle bogacz większej godzien jest pogardy, o ile lichszem jest to, w czem się do szaleństwa rozmiłował.


Cytaty i  komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715)  z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.
Początek strony

Boot template designed by starawies.net