Zobacz więcej

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Ogród Biblijny
Adam i Ewa w Raju
Wirydarz
Kwadrat wewnątrz kolegium
Plac kościelny
Widok ogólny
Ogród Biblijny
Adam i Ewa
Plac kościelny
Widok na wejście do kolegium i bazyliki
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny

RSS-deon

Źródła nie znaleziono

Licznik

Od 01.04.2017
506983
Dzisiaj
Wczoraj
Ostatni miesiąc
1003
1091
50260
Twoje IP: 54.162.163.181
21-05-2018 21:00

Maksymy św. Ignacego


Na dzień: 21 Maja

Cytat: „Cudem zaprawdę byłoby największym, jeśliby Bóg odmówił swej pomocy tym, którzy z miłości dla niego opuścili wszystko, co mieli.”
Komentarz: Kto z wyboru, nie z konieczności jest ubogim, temu na koniecznych potrzebach nie zbraknie. Żyzną rolą jest Boża ręka, cokolwiek w nią złożysz, owoc wyda setny. Więcej daje dobrowolne ubóstwo, niż los szczęśliwy dać, owszem, niż chciwość nasza zapragnąć może; daje bowiem: niepożądanie niczego, to jest, daje rzecz największą, jaką mieć można. Co innego jest być szczęśliwym, a co innego bogatym: szczęśliwym jest, kto nic nie pożąda; bogatym jest i majętnym, kto wiela ma. Czemś większem jest szczęście, niż bogactwo. Bóg jest szczęśliwym, ale szczęśliwym nie tak dlatego, że ma wszystko, jak raczej dlatego, że nic nie pożąda. Patrz, jak jest Boską rzeczą ubóstwo! Cokolwiek natura powinna, albo los dać może; to wszystko przewyższa ubóstwo, jest nad to wszystko bogatszem. Uszczęśliwionym przez naturę i los, więcej zwykle nie dostawa; niż zjednanym ubóstwu, zamiłowanym w ubóstwie.


Cytaty i  komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715)  z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.
Początek strony

* * *