Centrum pod Parnasem
Kawiarenka
Ogród Biblijny
Panorama
Uroczystość 3 maja
Widok na bazylikę
"Pisk Orła Białego"
Przedstawienie 2016
Wnętrze Kolegium
Wirydarz
Orkiestra Parafialna
Czapki orkiestry
Centrum pod Parnasem
Kawiarnia
Projekty
Inauguracja
Wizytacja kanoniczna parafii
Msza św. w Bazylice
Pierwsza Komunia św.
Uroczystość w 2016
Ogród Biblijny
Poświęcenie 2016
Uroczystość Wniebowzięcia NMP
Odpust parafialny 2016
Orkiestra Parafialna
Na Mszy św. z o. Proboszczem
Ogród Biblijny
Adam i Ewa w Raju
Wizytacja kanoniczna
Msza św. na Willi Starowiejskiej

Wnętrze kaplicy zakonnejNa pierwszym piętrze, nad zakrystią kościoła znajduje się kaplica domowa pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. Przebudowana w stylu neorenesansowym w latach 1895- 1897, według projektu architekta Stanisława Krzyżanowskiego. Jest ona trzecią z kolei kaplicą znajdującą się w tym miejscu. Na samym początku, w XVIII wieku znajdowało się tutaj oratorium paulińskie z oknami na prezbiterium bazyliki (później zamurowanymi). Drugą kaplicę urządzono w latach 1860-1864 i ozdobiono freskami przez br. Kaspara Pietrzyka SJ, przedstawiającymi życie św. Stanisława Kostki w siedmiu obrazach.

Obecna, trzecia kaplica została przebudowana w stylu neorenesansowym wg projektu architekta Stanisława Krzyżanowskiego w latach 1895-1897. W tym celu powiększenia kaplicy rozbudowano znajdującą się pod nią zakrystię ku wschodowi, obkuto grube mury co dało więcej przestrzeni i podniesiono strop z 3,8 do 7 metrów. Do pomieszczenia wpuszczono światło przez ogromne okno w nowo wybudowanej ścianie wschodniej.

Kaplicę ozdabiają pięknie wykonany drewniany strop z rozetami w kasetonach „wspierany” na dyskretnych gzymsach opartych na pilastrach zdobnych w roślinne ornamenty. Z wysoka spoglądają na modlących się z gipsowych medalionów święci i błogosławieni Towarzystwa Jezusowego. Do zachodniej ściany przylega drewniany, neorenesansowy ołtarz z 1897 rokuj. Osiemnastowieczny obraz w ołtarzu przedstawia św. Stanisława. Poniżej, na mensie, znajduje się mahoniowe tabernakulum – a ponad nim – tron dla Matki Bożej Nowicjackiej. Ta XVII wieczna figurka MB w sposób szczególny patronującej nowicjuszom w Starej Wsi, pochodzi z Loretto. Została sprowadzona przez o. Mikołaja Łęczyckiego SJ.


Relikwiarz na żebro św. Stanisława KostkiPo lewej stronie ołtarza jest relikwiarz na żebro św. Stanisława Kostki, wykonany w 1926 roku z okazji dwusetnej rocznicy jego kanonizacji (1726-1926). Srebrne popiersie św. Stanisława trzymającego Dzieciątko Jezus i srebrną trumienkę wykonała firma Łopieńskich z Warszawy. Dwa drewniane pozłocone anioły podtrzymujące trumienkę wyrzeźbił Karol Hukan (1888—1958) z Krakowa.

Relikwiarz na żebro św. Stanisława KostkiPoczątek strony

tlo

Boot template designed by starawies.net