Wydarzenia

Droga Krzyżowa w okresie Wielkiego Postu

Prowadzenie Drogi Krzyżowej
dla dorosłych i dla młodzieży
w poszczególne piątki Wielkiego Postu:03 marca           Akcja Katolicka
10 marca           Kościół Domowy
17 marca           Magis
24 marca           Caritas
31 marca           Akcja Katolicka
07 kwietnia       Magis
14 kwietnia       Kościół Domowy

 

 Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem i z największą gorliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś wszczepił w moje serce najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości oraz prawdziwą skruchę za moje grzechy i silną wolę poprawy.

Oto z sercem przepełnionym wielkim uczuciem i z boleścią oglądam w duchu Twoje pięć ran i myślą się w nich zatapiam, pamiętając o tym, dobry Jezu, co już Dawid włożył w Twoje usta: "Przebodli ręce moje i nogi, policzyli wszystkie kości moje" (Ps. 22, 17).

Ku chwale Boga i Matki Bożej

    „Między wschodem a zachodem słońca” – mistrzowie klasyki - to tytuł koncertu, który odbył się w ramach Festiwalu Sztuki „Cante Teo i Mater Dei” . Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w starowiejskiej bazylice.

    Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny. Ich idea narodziła się w 1985 r. podczas II Konferencji Rady Europy. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, a patronat nad nimi sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

     "Przy Bazylice Ojców Jezuitów w Starej Wsi na ukończeniu jest Ogród Biblijny. Ma być idealnym uzupełnieniem otoczenia Kolegium Jezuickiego, uznanego za perłę architektury barokowej na Podkarpaciu.
Jest częścią większego projektu, który tworzy nowe produkty turystyczne w paśmie transgranicznym Polski, Ukrainy i Białorusi.
     Ogród Biblijny przy starowiejskiej Bazylice zajmuje ponad hektar. I choć powstaje w XXI wieku przypomina stare, klasztorne czasy. Ma pomagać w wyciszeniu i religijnej refleksji. Już teraz jest dumą dla jezuitów i idealnym uzupełnieniem Sanktuarium pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, słynącego z cudownego obrazu patronki.

    Uroczystość Królowej Polski i Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja to od lat okazja do modlitwy i pamięci o Ojczyźnie i o Polakach w Kraju i poza jej granicami. Tradycyjnie już w tym dniu modlimy się także z naszymi strażakami z OSP Stara Wieś, bo już następnego dnia przypada wspomnienie św. Floriana, patrona strażaków, hutników, etc.

      Nasze świętowanie rozpoczęliśmy złożeniem wiązanek kwiatów przez przedstawiciela parlamentu Pana Piotra Babinetza i przedstawicielkę podkarpackiego sejmiku Panią Dorotę Chilik. Następnie w modlitwie oddaliśmy cześć Maryi i słowami modlitwy Ojca Piotra Skargi zawierzyliśmy naszą Ojczyznę. Uroczysty przemarsz poprowadziła orkiestra parafialna pod batutą Pana Pawła Fiejdasza. Za nią poczty sztandarowe, strażacy, Maryjki z obrazem Pani Jasnogórskiej na ramionach, duchowieństwo i wierni.

Początek strony

* * *