Wnętrze Kolegium
Wirydarz
Orkiestra Parafialna
Na Mszy św. z o. Proboszczem
Pierwsza Komunia św.
Uroczystość w 2016
Wizytacja kanoniczna parafii
Msza św. w Bazylice
"Pisk Orła Białego"
Przedstawienie 2016
Wizytacja kanoniczna
Msza św. na Willi Starowiejskiej
Centrum pod Parnasem
Kawiarnia
Centrum pod Parnasem
Kawiarenka
Ogród Biblijny
Adam i Ewa w Raju
Ogród Biblijny
Panorama
Uroczystość 3 maja
Widok na bazylikę
Ogród Biblijny
Poświęcenie 2016
Orkiestra Parafialna
Czapki orkiestry
Uroczystość Wniebowzięcia NMP
Odpust parafialny 2016
Projekty
Inauguracja

Antoni FredroNa przełomie 1726 i 1727 roku Franciszek Goźliński, proboszcz brzozowski, samorzutnie zobowiązał się przekazać bp Aleksandrowi Antoniemu Fredrze pieniądze, z przeznaczeniem na uświetnienie kościoła starowiejskiego. Wtedy to hierarcha zwrócił się do przełożonego Prowincji Polskiej Towarzystwa Jezusowego o. Marcina Trąmpczyńskiego SJ z propozycją nowej fundacji w Starej Wsi, to znaczy budowy nowego kościoła i kolegium jezuickiego, obiecując wsparcie dzieła z własnej kasy. O. Marcin Trąmpczyński SJ chciał ofiarowaną sumę wydać na któreś z pobliskich kolegiów, na co biskup nie wyraził zgody. Następnie zwrócił się on do prowincjała na Jasnej Górze o. Konstantego Moszyńskiego OSPPE z propozycją budowy nowego kościoła wraz z klasztorem w Starej Wsi.

Paulinom oddano w opiekę znajdującą się w drewnianym kościółku ikonę Zaśnięcia i Wniebowzięcia Matki Boskiej w Starej Wsi pod Brzozowem . Nadto ofiarowano paulinom sołectwo starowiejskie, zwane później folwarkiem paulińskim. Biskup zobowiązał się do wybudowania własnym kosztem kościoła i klasztoru murowanego, wyposażenia jego wnętrza: ołtarzy, ambony, stall, organów, dzwonów, sprzętu kościelnego, książek do chóru i biblioteki. W 1731 roku biskup Fredro zapisał paulinom starowiejskim dodatkowo swoje dziedziczne dobra: Żarnowiec i Długie.

Pierwsi paulini przybyli do Brzozowa w 1728 roku i przejęli kościół pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Boskiej w Starej Wsi. Początkowo mieli oni rezydencję, a od 1731 roku konwent. Wtedy zaczęli posługiwać się pieczęcią z wyobrażeniem Wniebowzięcia NMP. W roku 1766 otworzyli w Starej Wsi swój nowicjat.

Początek strony

tlo

Boot template designed by starawies.net