Zobacz więcej

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Ogród Biblijny
Adam i Ewa w Raju
Wirydarz
Kwadrat wewnątrz kolegium
Plac kościelny
Widok ogólny
Ogród Biblijny
Adam i Ewa
Plac kościelny
Widok na wejście do kolegium i bazyliki
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny
Ogród Biblijny

Licznik

Od 01.04.2017
687477
Dzisiaj
Wczoraj
Ostatni miesiąc
1127
2111
55325
Twoje IP: 54.92.182.0
17-08-2018 15:34

Maksymy św. Ignacego


Na dzień: 17 Sierpnia

Cytat: „Od wszelkiego uporu dalekim bądź, ale przy rzeczy dobrze rozpoczętej mocno stój; i dla błahego powodu jej nie opuszczaj.”
Komentarz: Wytrwałość w dobrem jest chwalebna, ale ganić nie należy, jeśli się ktoś ku lepszemu skłania. Odstąpienie od błędu nie jest lekkością, ale oznaką że w umyśle naszym zmiana nastąpiła, żeśmy się pomiarkowali i na inny tor weszli. Byłby bardzo zarozumiałym, owszem bardzo nierozsądnym, ktoby bez względu na to jaki zamiar powziął, tak przy nim stał, iżby raczej wolał błąd wymawiać, niż zamiar swój zmienić. Kto kiedy tak przenikliwym był, aby utrzymywał, że ani jemu samemu, ani drugim nie zdarzy się nigdy pomyśleć coś lepszego, nad to, co raz postanowił. Przypuszczać, że nikogo nad nas nie ma mędrszego, ani roztropniejszego jest głupotą niesłychaną. Mędrzec stosownie do potrzeby zmienia swoje zdanie. Niezmiernie trudny jest stosunek z człowiekiem takim, który ani na przedstawione mu powody nie zważa, ani rady od kogo innego pochodzącej nie przyjmuje. Im kto jest mędrszy, tem dla rozsądku bywa powolniejszy.


Cytaty i  komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715)  z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.
Początek strony

* * *